Kredi Notu Neden Düşer, Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Neden Düşer, Nasıl Yükselir?
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 309 kez okundu.

Kredi Notu Neden Düşer, Nasıl Yükselir?

Kredi notu neden düşer, nasıl yükselir adlı yazımızda sizlere kredi notunun neden düştüğü ve nasıl yükseltebileceğiniz konusunda birtakım bilgiler vereceğiz. Öncelikle kredi notunun, banka ve finans kuruluşlarına yapılacak olan kredili ürün başvurularında geçerli bir not olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu notun düşük olması durumunda tabi ki bankalar ve finans kuruluşları size kredili ürün hizmeti sunmayacaklardır. Ancak bu notun yüksek olması durumunda bankaların ve finans kuruluşlarının hizmete sunduğu kredili ürünlerden faydalanabilirsiniz. 0 ila 1900 puan aralığında değişen kredi notunun; her halükarda 1000 puanın üzerinde olması gerekmektedir. 1500 puan ile 1900 puan aralığında iseniz; kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı hizmetlerinden faydalanmanız konusunda şanslı olacaksınız. Zira bankalar ve finans kuruluşları, bu aralıkta olanlara kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı imkanı sunmaktadırlar. Puanınız 1000’in altında ise; banka ve finans kuruluşlarından kredili ürün hi

zmeti alma konusunda şansız olacaksınız. Zira finans kurumları bu nota bir hayli önem vermekte ve başvuru yapanların notunu Merkez Bankası veri tabanı üzerinden incelemektedirler.

Kredi notu neden düşer, nasıl yükselir sorusuna dönecek olur isek; bu notun düşmesine neden olan birçok etkenden bahsetmemiz mümkün. Öncelikle bankaya olan borçlarınız bu notun düşmesinde en büyük etkendir. Eğer bankalara halihazırda borcunuz var ve ödemede sıkıntılar çekiyorsanız, kredi notunuz düşecektir. Bunun yanı sıra, yaşınız, yaptığınız iş, çalışma süreniz ve geliriniz de bu notu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Eğer kredi notunuz düşük ve bunu yükseltmek istiyorsanız, bunun da birtakım koşulları bulunmaktadır. Öncelikle bankalara olan bütün borçlarınızı kapatmalısınız. Adınıza kayıtlı fatura borcunuz var ise; bunu da ödemeniz ve fatura borçlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Ardından herhangi bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı alarak, bu kart üzerinden düzenli olarak her ay harcama yapmanız ve ekstre geldiğinde de, dönem borcunun tamamını yatırmanız gerekiyor. Bu şekilde kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi notu düşük ise bankalar size pek de iyi gözle bakmazlar. Ancak notunuz yüksek ise, başvurularınız olumlu sonuç almış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git