EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

EFT Nasıl Yapılır?

Günümüzde bankacılık alanında en fazla tercih edilen işlemler arasında; havale ve EFT işlemleri yer almaktadır. Özellikle EFT konusunda birçok kişi sıkıntı yaşamakta ve EFT’nin ne zaman, nasıl yapıldığı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmamaktadır. Biz de bu yüzden bu yazımızda; EFT nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle baş başa bırakıyoruz. EFT işlemi; farklı bankalarda hesapları bulunan şahıs ya da kurumların yaptıkları işlemi belirtmektedir. Örneğin sizin İş Bankası’nda bir hesabınız var ve para aktarmak istediğiniz hesap Halkbank’a ait. Bu durumda siz İş Bankası hesabınız üzerinden EFT işlemi yapacak ve paranın karşı hesaba geçmesini bekleyeceksiniz. Bunun da tabi belli şartları bulunuyor. Öncelikle EFT saatleri adı verilen zaman dilimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu saatler dışında da EFT yapabilirsiniz; ancak para EFT saatleri içerisinde karşı hesaba düşer. EFT saatleri ise; iş günlerinde olup, genel olarak sabah saat 09:00’da başlayarak, 17:00’a kadar devam etmektedir. İş günlerinde bu zaman dilimi aralığında EFT işlemi yaparsanız; para karşı tarafa 10 dakika içerisinde geçecektir. Bu arada bankaların EFT saatleri arasında yarım saat kadar zaman oynaması olabilir. İlgili bankanın EFT saatini takip ederek bu işlemi yapmanız daha uygun olacaktır. EFT işleminde sizden yaklaşık olarak 4 TL gibi bir rakam tahsis edilecektir. Bu şekilde EFT işleminiz için talimat vermiş olacaksınız.

EFT nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere bu yazımızda vermeye çalıştık. Unutmamanız gereken en önemli konu; EFT’nin farklı bankaların hesapları arasında yapılan bir para aktarma işlemi olduğudur. Zira aynı bankaların farklı hesapları arasında yapılan para aktarma işlemine EFT değil; havale işlemi adı verilmektedir. Havale ise; istediğiniz zaman gerçekleştirebileceğiniz bir para aktarma işlemi olmaktadır.

EFT işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar; EFT’nin farklı bankalar arasındaki hesaplar üzerinden para aktarma işlemi olduğunu bilmeliler. Bunun yanı sıra; EFT işleminin kendisine ait belli bir zaman aralığının olduğunun ve zaman aralığında yapılacak olan işlemlerde paranın yaklaşık 10 dakika içerisinde karşı tarafa geçeceğinin bilinmesi de gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git