Banka Kredi Notu Nedir?

Banka Kredi Notu Nedir?
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 297 kez okundu.

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu; banka ya da finans kuruluşlarına kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı başvurularında bulunacak olan insanların, nasıl bir yanıt alacaklarını belirlemektedir. Daha önce bankalar ile iyi ilişkiler kurduysanız, bu not yüksek olur ve bir sonraki başvurularınızda sıkıntı yaşamazsınız. Ancak bankalar ile geçmişte iyi ilişkileriniz olmadıysa, kredi notunuz da düşük olur ve banka ya da finans kuruluşlarından kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı konusunda hizmet alamazsınız. Merkez Bankası tarafından belirlenen ve bütün bankalara özel olarak gönderilen bu not bankalara başvuruda bulunulduğu zaman, bankaların direkt olarak incelediği bir nottur. İnsanlar da bankalara kredili ürün başvurusunda bulunmadan önce, bu notu dikkate alırlar ve bu nota göre hareket ederler. Eğer notları yüksek ise, başvurulu daha sağlıklı bir biçimde gerçekleşir. Ancak bu not düşük ve riskli grupta yer alıyor ise, bankalara yapılacak olan kredili ürün başvuruları da sonuçsuz kalacaktır. Bu yüzden insanların öncelikle kredi notunu dikkate almaları ve bu nota baktıktan sonra bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Özellikle son zamanlarda, kredi notunun ne olduğunu bilmeyenler tarafından; banka kredi notu nedir şeklinde sorular geliyor. Bu notun sizin bir nevi CV’niz olduğunu düşünün. Örneğin daha önce bir banka ya da finans kuruluşundan kredili ürün hizmeti aldınız ve geri ödemesinde sıkıntılar yaşadınız. Geri ödemesini aksattığınız için bankaların size olan güveni azalır ve bu yüzden de banka kredi notunuz düşer. Tersi durumda ise, ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirdiyseniz; kredi notunuz yüksek olur ve bir sonraki başvuruda da bu notun yüksek olması bir hayli işinize yarar.

Banka kredi notu; Merkez Bankası tarafından ortak bir havuzda saklı tutulan bir nottur. Herkesin daha önce bankalar ile kurduğu ilişkiler değerlendirilir ve buna göre insanlara kredi notu verilir. Bu not ileride bir bankadan ya da finans kuruluşundan, kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı hizmeti almak isteyen insanların karşılarına çıkar ve bankalar bu nota göre karar verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git